zrodlo_wiedzy 1

Wesprzyj rozwój Wikipedii
swoim 1,5%

KRS: 0000244732

Dołącz do grona podatników

którzy w zeszłym roku przekazali swój 1,5% podatku na
wsparcie Wikipedii i rozwój Wolnej Wiedzy w Polsce!

Dlaczego warto wspierać WIKIMEDIA POLSKA i polskojęzyczną WIKIPEDIĘ?

Wikipedia zmieniła i zrewolucjonizowała dostęp do wiedzy. Sprawiła, że sprawdzone i obiektywne informacje mamy na wyciągnięcie ręki – w naszym telefonie, czy komputerze. I co szczególnie ważne w erze subskrypcji i paywalli – treści te są dostępne za darmo.

Jako Wikimedia Polska wspieramy naszą wspaniałą społeczność Wikipedystów i Wikipedystki, którzy jak mało kto wiedzą, że świat potrzebuje W. I dlatego w każdej godzinie dodają 14 nowych haseł, wykonują 342 edycje, aby dać nam wszystkim dostęp do rzetelnej, neutralnej i zweryfikowanej wiedzy. Pamiętaj, że Ty też możesz wesprzeć to wiekopomne dzieło swoim 1.5% podatku.

DBAMY O RZETELNOŚĆ I NEUTRALNOŚĆ WIEDZY

W świecie niepewnych informacji dbamy aby wiedza zgromadzona na Wikipedii była rzetelna, neutralna i opierała się na sprawdzonych i pewnych źródłach. Wikipedyści codziennie weryfikują źródła nowych informacji dodawanych do Wikipedii.

DAJEMY NIEOGRANICZONY DOSTĘP DO WIEDZY

Dostęp do wiedzy i informacji stanowi podstawę świadomego społeczeństwa odpornego na manipulację. Dlatego szeroki dostęp do wiedzy dla wszystkich, zawsze i o każdej porze jest tak ważny i potrzebny jak nigdy wcześniej.

DBAMY O PEŁNY I NEUTRALNY OBRAZ ŚWIATA

Wiedza daje wolność, daje niezależność, daje nam pewność wyboru. Mając dostęp do pełnej wiedzy możemy świadomie oceniać otaczającą nas rzeczywistość.W informacyjnym chaosie wikipedyści sprawdzają, weryfikują i bronią Wikipedii przed celowym zniekształcaniem wiedzy, usuwając niezweryfikowane informacje, manipulacje i fakenewsy.

WSPIERAMY WIKIPEDYSTKI I WIKIPEDYSTÓW

Dbamy o dobrostan społeczności Wikipedystów i Wikipedystek, wspieramy w pracy edycyjnej, organizujemy spotkania wolontariuszy-współtwórców projektów Wikimedia, organizujemy szkolenia, wspieramy nowicjuszy i finansujemy granty na prace badawcze.

OTWIERAMY KULTURĘ I SZTUKĘ

Dbamy, aby swobodny dostęp do kultury i sztuki miał każdy. Współpracujemy z instytucjami kultury i dziedzictwa. Pomagamy im jeszcze szerzej udostępniać reprodukcje dzieł sztuki, materiały archiwalne, fotografie, filmy czy nagrania audio o wysokiej wartości edukacyjnej.

WSPIERAMY NOWOCZESNĄ EDUKACJE

Dzisiejsza szkoła musi szukać nowych rozwiązań edukacyjnych, sięgać po narzędzia online, budować wirtualną komunikację z uczniami. Współpracując ze szkołami i uniwersytetami, kształcimy i edukujemy nauczycieli, uczniów i studentów na temat Wikipedii oraz tworzymy materiały edukacyjne oparte na zasobach Wikimedia.

Kilka ciekawych liczb na temat Wikipedii i Wikimedia Polska,
z których jesteśmy dumni:

0 mld

odwiedzin
Wikipedii

0

artykułów powstałych
lub uzupełnionych
w ramach akcji Wikimedia Polska

0

artykułów uźródłowionych, połączonych,
z dodanymi przypisami

0

uczestników
i uczestniczek akcji prowadzonych przez Wikimedia Polska

0

rekord Guinnessa
w długości edytonu

0 mln

odwiedzających Wikipedię miesięcznie (średnio)

0

aktywności (szkolenia, edytony, spotkania, warsztaty)

0

zdjęć dodanych
w ramach konkursów fotograficznych Wikimedia Polska

0

uczestników
i uczestniczek szkoleń, spotkań, konferencji

0 godzin

czas trwania najdłuższego edytonu
na świecie

Jako naukowczyni wciąż zdarza mi się zetknąć z nieufnym podejściem względem Wikipedii, jako źródła wiedzy nie poddanego wymaganego 

od publikacji naukowych procesowi recenzyjno-wydawniczemu. Osobiście jestem jednak przekonana, iż Wikipedia stanowi dowód na to, iż oddolny, społeczny proces konstruowania wiedzy może prowadzić do znakomitych rezultatów. Korzystam z Wikipedii na co dzień, jako z zasobu pozwalającego uporządkować wiedzę z obszarów mi znanych, jak i dostarczającego informacji zupełnie mi nowych. Niezmiernie cenię sobie projekt Wikipedia jako pozwalający na darmowy, powszechny dostęp do wiedzy.

Dr hab. Grażyna Szymańska Matusiewicz

Zbierając i syntetyzując informacje rękami wolontariuszy, Wikipedia prezentuje przekrój istotnych punktów widzenia. W świecie fake newsów pozwala dzięki zasadzie 

weryfikowalności wyłapać te prawdziwe informacje, a także zdemistyfikować błędne.

Wojciech Pędzich

Projekt, w którym każdy może stać się współautorem najbardziej ambitnego, wręcz szalonego, przedsięwzięcia w historii internetu. Każdy wolontariusz może tworzyć 

wolną encyklopedię, dostępną za darmo w każdej chwili dla wszystkich czytelników na całym świecie.

Tomek “Gdarin”

Przekaż 1,5% Wikipedii już teraz 

w wygodny dla Ciebie sposób!

Zajmie Ci to jedynie 15 minut

Rozlicz Pit on-line

Program do rozliczeń dostarcza system e-PITy.pl

Rozlicz się szybko, bezpłatnie i bezpiecznie.

Program zawiera aktualne ulgi i odliczenia i jest zgodny z zasadami rozliczeń 2023.

Pobierz program offline

Program do rozliczeń dostarcza e-PITy.pl.

Pobierz i zainstaluj program w wersji na Windows.
Wersja dla Linux i MacOS tylko online.

Program zawiera aktualne ulgi i odliczenia i jest zgodny z zasadami rozliczeń 2023.

Rozlicz się przez portal Twój e-PIT na podatki.gov.pl

Wpisz nasz numer KRS: 0000244732 
w odpowiednie pole dla organizacji OPP w deklaracji
lub na liście OPP wyszukaj
Stowarzyszenie Wikimedia Polska

Masz jakieś pytania?
Być może znajdziesz tu odpowiedź

Żeby przekazać 1,5% swojego podatku na rzecz Wikimedia Polska, wystarczy wpisać nasz nr KRS 0000244732 do formularza PIT. Nie ma potrzeby wpisywania nazwy organizacji. Jeśli rozliczasz się, używając programu, który udostępniamy na naszej stronie lub pobierasz dostępne druki formularzy, to numer KRS będzie już tam wpisany.

Nie. Pieniądze są przelewane przez Urząd Skarbowy. Jedyne, co musisz zrobić, to wpisać nasz KRS w odpowiednią rubrykę PIT.

Nie musisz. Podanie celu szczegółowego nie jest konieczne do przekazania 1,5% podatku na rzecz Wikimedia Polska. Niemniej wpisując cel szczegółowy możesz poinformować nas, jakie konkretne działania realizowane przez Wikimedia chcesz wspierać lub po prostu przekazać nam dobre słowo. 😊

Nie ma takiego ustawowego obowiązku. Jednak szanujemy i wspieramy wasze decyzje, w związku z czym dołożymy starań, aby Twoje wsparcie zostało przydzielone zgodnie z Twoją wolą.

Nie. Każdy podatnik co roku ma prawo przekazać swój 1,5% podatku na rzecz organizacji, którą chce wesprzeć. Żadna organizacja nie dostaje 1,5% automatycznie.

Natomiast jeśli w zeszłym roku rozliczałeś/łaś się poprzez rządowy Portal Podatkowy i przekazałeś/łaś swój 1% na rzecz Wikimedia Polska, to nie musisz już nic zmieniać. Nasze dane powinny być wpisane w Twoim zeznaniu podatkowym przygotowanym przez KAS na podstawie zeszłorocznego zeznania. Niemniej jednak zawsze jest dobrze sprawdzić dwa razy, czy wpisana jest dobra organizacja.

1,5% podatku to kwota, którą płaci każdy podatnik, niezależnie od tego, czy wskaże organizację, na rzecz której chce go przekazać, czy nie. Jeśli nie chcesz przekazać 1,5%, to trafi on do budżetu państwa.

To zależy tylko od Ciebie! Składając swój PIT, masz możliwość wyboru – jeżeli wyrazisz zgodę (zaznaczając odpowiednie pole w PIT) na ujawnienie i przekazanie swoich danych organizacji, której przekazujesz swój 1,5%, wtedy urząd skarbowy przekaże nam Twoje dane oraz wysokość przekazanego podatku. Nie musisz tego robić, ale będzie nam bardzo miło, jeżeli to zrobisz.

Nie. Nie ma to wpływu na wysokość zwrotu, który podatnik otrzymuje.

Jest wiele darmowych programów do rozliczenia PIT i w ramach większości nr KRS jest wpisany na sztywno w rozliczenie i nie da się go już zmienić. Jeśli chcesz przekazać swój podatek Wikimedia Polska, skorzystaj z programu do rozliczeń, który udostępniamy na górze strony albo pobierz odpowiedni formularz – nasz nr KRS jest tam już tam wpisany.

W sprawach związanych z przekazywaniem 1,5% podatku można pisać do nas na adres fundraising@wikimedia.pl – chętnie udzielimy odpowiedzi na wszelkie pytania.

Twój 1,5% wspiera rozwój wolnej wiedzy w języku polskim

Wikipedia to nie tylko encyklopedia! To źródło niezależnej, neutralnej i zweryfikowanej wiedzy.

Budują wiarygodne i pewne źródło wiedzy zapewniamy bezpieczeństwo informacyjne dla całego społeczeństwa.