Wiedza to Wolność!
Pomóż nam budować największe źródło wiedzy w Polsce.

1-5_procent_CMYK-2

Przekaż 1,5 % dla Wikipedii

KRS: 0000244732 Kopiuj KRS 

Dołącz do 8 400 #WikiHero, którzy w zeszłym roku przekazali swój 1% na wsparcie Wikipedii i rozwój Wolnej Wiedzy w Polsce!

Dlaczego warto wspierać Wikimedia Polska
i polskojęzyczną Wikipedię?

Wikipedia zmieniła świat i zrewolucjonizowała dostęp do wiedzy. To, co kiedyś wydało się trudnodostępne, dziś mamy na wyciągnięcie ręki – na biurku, w kieszeni, zawsze nam towarzyszy… Dostęp do wiedzy stał się powszechny, łatwy i szybki.

Dlatego jako Wikimedia Polska wspieramy naszych #WikiHero, którzy w każdej godzinie dodają 14 nowych haseł, wykonują 342 edycję, aby dać nam wszystkim dostęp do rzetelnej, neutralnej wiedzy,

Ty też zostań #WikiHero i podziel się swoim 1,5% podatku! 

DBAMY O RZETELNOŚĆ I NEUTRALNOŚĆ WIEDZY

W świecie niepewnych informacji dbamy aby wiedza zgromadzona na Wikipedii była rzetelna, neutralna i opierała się na sprawdzonych i pewnych źródłach. Wikipedyści codziennie weryfikują źródła nowych informacji dodawanych do Wikipedii.

DAJEMY NIEOGRANICZONY DOSTĘP DO WIEDZY

Dostęp do wiedzy i informacji stanowi podstawę świadomego społeczeństwa odpornego na manipulację. Dlatego szeroki dostęp do wiedzy dla wszystkich, zawsze i o każdej porze jest tak ważny i potrzebny jak nigdy wcześniej.

DBAMY O PEŁNY I NEUTRALNY OBRAZ ŚWIATA

Wiedza daje wolność, daje niezależność, daje nam pewność wyboru. Mając dostęp do pełnej wiedzy możemy świadomie oceniać otaczającą nas rzeczywistość.
W informacyjnym chaosie wikipedyści sprawdzają, weryfikują i bronią Wikipedii przed celowym zniekształcaniem wiedzy, usuwając niezweryfikowane informacje, manipulacje i fakenewsy.

WSPIERAMY WIKIPEDYSTKI I WIKIPEDYSTÓW

Dbamy o dobrostan społeczności Wikipedystów i Wikipedystek, wspieramy w pracy edycyjnej, organizujemy spotkania wolontariuszy-współtwórców projektów Wikimedia, organizujemy szkolenia, wspieramy nowicjuszy i finansujemy granty na prace badawcze.

OTWIERAMY KULTURĘ I SZTUKĘ

Dbamy, aby swobodny dostęp do kultury i sztuki miał każdy. Współpracujemy z instytucjami kultury i dziedzictwa. Pomagamy im jeszcze szerzej udostępniać reprodukcje dzieł sztuki, materiały archiwalne, fotografie, filmy czy nagrania audio o wysokiej wartości edukacyjnej.

WSPIERAMY NOWOCZESNĄ EDUKACJE

Dzisiejsza szkoła musi szukać nowych rozwiązań edukacyjnych, sięgać po narzędzia online, budować wirtualną komunikację z uczniami. Współpracując ze szkołami i uniwersytetami, kształcimy i edukujemy nauczycieli, uczniów i studentów na temat Wikipedii oraz tworzymy materiały edukacyjne oparte na zasobach Wikimedia.

Dr hab. Grażyna Szymańska-Matusiewicz

Jako naukowczyni wciąż zdarza mi się zetknąć z nieufnym podejściem względem Wikipedii, jako źródła wiedzy nie poddanego wymaganego od publikacji naukowych procesowi recenzyjno-wydawniczemu. Osobiście jestem jednak przekonana, iż Wikipedia stanowi dowód na to, iż oddolny, społeczny proces konstruowania wiedzy może prowadzić do znakomitych rezultatów. Korzystam z Wikipedii na co dzień, jako z zasobu pozwalającego uporządkować wiedzę z obszarów mi znanych, jak i dostarczającego informacji zupełnie mi nowych. Niezmiernie cenię sobie projekt Wikipedia jako pozwalający na darmowy, powszechny dostęp do wiedzy.

Wojciech Pędzich

Zbierając i syntetyzując informacje rękami wolontariuszy, Wikipedia prezentuje przekrój istotnych punktów widzenia. W świecie fake newsów pozwala dzięki zasadzie weryfikowalności wyłapać te prawdziwe informacje, a także zdemistyfikować błędne.

Tomek, "Gdarin"

Projekt, w którym każdy może stać się współautorem najbardziej ambitnego, wręcz szalonego, przedsięwzięcia w historii internetu. Każdy wolontariusz może tworzyć wolną encyklopedię, dostępną za darmo w każdej chwili dla wszystkich czytelników na całym świecie.

Dzięki naszym #WikiHero
udało nam się w zeszłym roku osiągnąć:

Odwiedzin
Wikipedii
artykułów powstałych w ramach akcji WMPL
Uczestników akcji prowadzonych przez Wikimedia Polska
Uczestników szkoleń, spotkań, konferencji
Odwiedzających
Wikipedię miesięcznie
Aktywności
(szkolenia, edytony, spotkania, warsztaty)
dotyczące Wikipedii
Zdjęć dodanych w ramach Wiki Lubi Zabytki

przekaż swój 1,5% Wikipedii Już teraz!
zajmie ci to jedynie 15 minut w wygodny dla ciebie sposób.

Rozlicz PIT on-line

Program do rozliczeń dostarcza system e-PITy.pl

Rozlicz się szybko, bezpłatnie i bezpiecznie.

Program zawiera aktualne ulgi i odliczenia i jest zgodny z zasadami rozliczeń 2022.

Pobierz program offline

Program do rozliczeń dostarcza e-PITy.pl.

Pobierz i zainstaluj program w wersji na Windows.
Wersja dla Linux i MacOS tylko online.

Program zawiera aktualne ulgi i odliczenia i jest zgodny z zasadami rozliczeń 2022.

Rozlicz się przez portal Twój e-PIT na podatki.gov.pl

Wpisz nasz numer KRS: 0000244732 Kopiuj KRS w odpowiednie pole dla organizacji OPP w deklaracji lub na liście OPP wyszukaj Stowarzyszenie Wikimedia Polska

WIKIPEDIA TO NIE TYLKO ENCYKLOPEDIA! TO ŹRÓDŁO NIEZALEŻNEJ, NEUTRALNEJ                   I ZWERYFIKOWANEJ WIEDZY. 

BUDUJĄC WIARYGODNE I PEWNE ŹRÓDŁO WIEDZY ZAPEWNIAMY BEZPIECZEŃSTWO INFORMACYJNE DLA CAŁEGO SPOŁECZEŃSTWA.

Twój 1,5% wspiera rozwój Wolnej Wiedzy w języku polskim

Najczęściej zadawane pytania

Żeby przekazać 1,5% swojego podatku na rzecz Wikimedia Polska, wystarczy wpisać nasz nr KRS 0000244732 do formularza PIT. Nie ma potrzeby wpisywania nazwy organizacji. Jeśli rozliczasz się, używając programu, który udostępniamy na naszej stronie lub pobierasz dostępne druki formularzy, to numer KRS będzie już tam wpisany.

Nie. Pieniądze są przelewane przez Urząd Skarbowy. Jedyne, co musisz zrobić, to wpisać nasz KRS w odpowiednią rubrykę PIT.

Nie musisz. Podanie celu szczegółowego nie jest konieczne do przekazania 1,5% podatku na rzecz Wikimedia Polska. Niemniej wpisując cel szczegółowy możesz poinformować nas, jakie konkretne działania realizowane przez Wikimedia chcesz wspierać lub po prostu przekazać nam dobre słowo. 😊

Nie ma takiego ustawowego obowiązku. Jednak szanujemy i wspieramy wasze decyzje, w związku z czym dołożymy starań, aby Twoje wsparcie zostało przydzielone zgodnie z Twoją wolą.

Nie. Każdy podatnik co roku ma prawo przekazać swój 1,5% podatku na rzecz organizacji, którą chce wesprzeć. Żadna organizacja nie dostaje 1,5% automatycznie.

Natomiast jeśli w zeszłym roku rozliczałeś/łaś się poprzez rządowy Portal Podatkowy i przekazałeś/łaś swój 1% na rzecz Wikimedia Polska, to nie musisz już nic zmieniać. Nasze dane powinny być wpisane w Twoim zeznaniu podatkowym przygotowanym przez KAS na podstawie zeszłorocznego zeznania. Niemniej jednak zawsze jest dobrze sprawdzić dwa razy, czy wpisana jest dobra organizacja.

1,5% podatku to kwota, którą płaci każdy podatnik, niezależnie od tego, czy wskaże organizację, na rzecz której chce go przekazać, czy nie. Jeśli nie chcesz przekazać 1,5%, to trafi on do budżetu państwa.

To zależy tylko od Ciebie! Składając swój PIT, masz możliwość wyboru – jeżeli wyrazisz zgodę (zaznaczając odpowiednie pole w PIT) na ujawnienie i przekazanie swoich danych organizacji, której przekazujesz swój 1,5%, wtedy urząd skarbowy przekaże nam Twoje dane oraz wysokość przekazanego podatku. Nie musisz tego robić, ale będzie nam bardzo miło, jeżeli to zrobisz.

Nie. Nie ma to wpływu na wysokość zwrotu, który podatnik otrzymuje.

Jest wiele darmowych programów do rozliczenia PIT i w ramach większości nr KRS jest wpisany na sztywno w rozliczenie i nie da się go już zmienić. Jeśli chcesz przekazać swój podatek Wikimedia Polska, skorzystaj z programu do rozliczeń, który udostępniamy na górze strony albo pobierz odpowiedni formularz – nasz nr KRS jest tam już tam wpisany.

W sprawach związanych z przekazywaniem 1,5% podatku można pisać do nas na adres fundraising@wikimedia.pl – chętnie udzielimy odpowiedzi na wszelkie pytania.